Дуелот кој треба да се одигра во петок меѓу Астон Вила и Њукасл  на „Вила Парк“,  веројатно ќе се одложи поради голем позитивни случаи на Ковид-19 во осоставот на Њукасл.

Фудбалерите на Њукасл  два дена не се во тренажен процес  откако беа потврдени неколку позитивни  играчи на  коронавирус .

Според информациите од Англија, до денеска се потврдени пет заразени фудбалери на Њукасл, се стравува дека бројката ќе се зголеми до крајот на неделата.