Преземањето на Њукасл од принцот од Саудиска Арабија, Бин Салам сеуште не е комплетирано поради спорот за ТВ првата на Беин Спор и сутскиот спорт вреден над 300 милиони фунти, пренесува „Дејли Меил“.

Адвокатскиот тим на Бин Салам во соработка со представници од Саудиска Арабија веќе започнале преговори за надминување на пречките со Катар во однос на обвинувањата на Беин Спорт за злоупотреба на ТВ правата и јавна пиратерија.

Беин Спорт е забранет ТВ канал во Саудиска Арабија и доколку не добие шанса за реемитување, ова одново ќе го замрзне проектот на Бин Салам во Њукасл.Најавен е состанок за утре на кој ќе има поставување на нова стратегија за надминување на недоразбирањето.

Во Њукасл во меѓувреме на големо работат на преговори со фудбалери кои би го засилиле премиерлигашот за следната сезона.