Пресврт во потрагата на Милан за наследник на Марко Џампаоло, Стефано Пилои денеска на состанок со Звонимир Бобан и Паоло Малдини треба да ги договори деталите и да ја превземе тренерската позиција во клубот.

Пиоли беше тренер на 12 различни екипи во калчото, последна беше Фиорентина, претходно Интер и Лацио.

Негува напаѓачки фудбал, Милан е во резултатска криза и бара решрение, прашање е дали 53. годишниот Пиоле ќе може да донесе подобри резултати на „росонерите“.