Португалија и Германија од 18 часот на „Алијанц Арена“ во Минхен го играат натпреварот од второто коло од групата Ф на Европското првенство.

Овој натпревар е дерби рунда, а Португалија со победа би обезбеди пласман во осминафиналето, додека Германија ги бара првите бодови во групата пред пресметката со Унгарија во последното коло.

Португалија: Руи Патрисио; Нелсон Семедо, Рубен Дијас, Пепе, Гереиро; Данило, Вилијам Карваљo; Диого Жота, Бруно Фернандес, Бернардо Силва; Роналдо

Германија: Нојер; Гинтер, Хумелс, Рудигер; Кимих, Гундоган, Крос, Госенс; Хаверц, Милер; Гнабри