„SportMediaset“  тврди дека Милан прави последни обиди да стигне до потпис на  дефанзивецот Жуниор Фирпо од Барселона.

На Милан му е потребен дефанзивец, преговара со Барселона и и Фирпо кој треба да ебиде замена за Тео Хернандез.

Милан сака сега да го добие Фирпо на позајмица, клубот од Милано има намера да го откупи за 20 милиони евра, но по завршувањето на сезоната.