„Светците“ му платија на шампионот на Италија 60.000.000 евра, а десниот бек  Хакими посочува дека парите не биле единствената причина за доаѓање во главниот град на Франција.

“Иако пораснав во Шпанија, ние сме Мароканци. Зборуваме арапски дома, ние сме муслимани, јадеме мароканска храна. Кога добив покана од Мароко на 14 -годишна возраст, не размислував ниту секунда. Таму беа контакти со Шпанија подоцна, но јас бев уште порано. “Донесов одлука. Една од причините што дојдов во Париз е тоа што сум муслиман, и тука има голема арапска и муслиманска заедница. Знам дека тоа ќе ме натера чувствувам  како дома “, рече Хакими.

Хакими постигна два гола во последното коло против Мец и донесе триумф на ПСЖ.

“Имав две понуди, но интуицијата ми рече дека морам да дојдам во Париз и дека ќе бидам среќен таму. ПСЖ е голем клуб, ценам колку луѓето ме сакаа тука. Имав среќа и тоа што моето доаѓање беше придружено со големи трансфери и веќе сум сигурен дека не погрешив. Се чувствувам добро, имаме тим од соништата и среќен сум што ќе бидам дел од него “, додаде тој.