Поранешниот тренер на Баерн Минхен, Нико Ковач, е најверојатниот кандидат за тренерската позиција во Херта.

Кризата во овој бундеслигаш изби со неочекуваната оставка на Клинсман, кого до крајот на сезоната ќе го менува Александар Нури.

Ковач треба да ја преземи екипата од претстојното лето. Инаку, Хрватот играл за Херта во период од 1991 до 1996 и од 2003 до 2006 години.