Лионел Меси во новата сезона ќе го гледаме во друг дрес, неговиот 21 годишен престој во Барселона и официјално заврши а ова го потврдија и „Каталонците“.

Според нивното соопштение, и покрај тоа што и двете страни биле заинтересирани за продолжување на соработката, финансиската состојба на клубот и пред се правилниот на Ла Лига се главните две причини поради кои нема договор.

„Барселона сака да му се заблагодари на играчи за се што стои за клубот и му посакува се најдобро.“ – е поздравот од Барса за Меси.

Меси е трансфер цел на ПСЖ и на Манчестер Сити.