Оваа година освојувачот на Златната Топка е тешко да се предвиди, барем според досегашните анализи и најави од Европа.

Сепак во меѓувреме се појави листата со гласови според која, Робер Левандовски е освојувач, пред Меси и Бензема, Салах е четврти а Жоржињо на петото место.

Мбапе е шести, Халанд осми зад кој е Кристијано Роналдо.