Јувентус е клубот кој тргнува по потпис на Пеп Гвардиола за следната сезона откако на клубот од Манчестер му е одредена забрана за настап во Лигата на шампионите со времетраење од две години.

Сити доби заврана и казна од 30 милиони евра, навивачите на Јувентус не се задоволни од Мурицио Сари, клубот од Торино тргнува по Гвардиола.

Извесно е дека Гвардиола го напушта Сити по завршувањето на сезоната, има понуди од Баерн и ПСЖ но  медиумите од Италија тврдат дека Јувентус е топ фаворит.

Сити се жалеше на одлуката на УЕФА, се чека одговор од апелација, во мешувреме атмосферата е зовриена, Гвардиола е на излезна врата.