Натпреварот помеѓу Тотенхем и Њукасл во осмото коло од Премиер лигата го одбележа непријатен настан на трибините. Во 40. минута се разболе еден навивач и натпреварот беше прекинат. За среќа, навреме му беше дадена помош и сега е стабилен.

Двајца играчи на Тотенхем, Серхио Регулион и Ерик Диер, исто така, одиграа голема улога во обезбедувањето навремена помош. Регулион прв пријде кај судијата и му објасни дека нешто не е во ред на трибините, додека Ерик Диер веднаш истрча кон клупата на Тотенхем за да му даде дефибрилатор.

“Ги погледнав трибините и навивачите и ги видов како викаат” застани, застани “. Тие покажуваа дека оживуваат некого, па му пријдов на судијата и му реков дека некој се урнал. Го замолив да го прекине натпреварот”. објасни Шпанецот по натпреварот.

За нивната брза реакција, целиот фудбалски свет ги пофали Даер и Регујлон, а Премиерлигата им оддаде почит доделувајќи им ја титулата играч на натпреварот. Даер ја доби таа награда иако постигна автогол, но ПЛ на тој начин покажа дека некои работи се над фудбалот.

“Даер и Регујлон дејствуваа инстинктивно и реагираа. Честитки и за нив, како и за судијата. Тој донесе правилна одлука да ја прекине играта. Ништо не е поважно од човечкиот живот”, рече тренерот на Тотенхем, Нуно Еспирито Санто.