Шпанскиот интернационалец Диего Љоренте беше негативен на Ковид-19 во средата, откако беше позитивен ден претходно, објави Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ) денес, неколку дена пред почетокот на еврото.

“Тестовите за потврда на ПЦР извршени во среда, 9 јуни, дадоа негативен резултат. Контраанализата спроведена неколку часа подоцна го потврди резултатот”, се вели во соопштението на РФРФ, претпоставувајќи дека тестот направен во вторникот бил “лажно позитивен”.

Дефанзивецот на, Лидс беше втор позитивен случај во шпанската репрезентација откако во неделата вечер беше објавено дека е заразен капитенот Серхио Бускетс.

Диего Љоренте беше ставен во изолација по првиот позитивен тест, но сега кога беше објавено дека вториот тест е негативен, тој би можел да се врати во националниот тим кој ќе го одигра својот прв натпревар на ЕУРО во понеделник во Севилја против Шведска.

“Фудбалерот повторно ќе биде тестиран со ПЦР во четврток и петок. Ако резултатот и тогаш биде негативен, Диего oreоренте ќе се приклучи на националниот тим во петок попладне”, додава РФЕФ.

Другите играчи на „Ла Роха“ исто така ќе бидат тестирани и сите резултати ќе бидат познати во текот на денот. Тренерот Луис Енрике, пак, рече дека ќе го чека Серхио Бускетс се додека не се опорави и повика замена за него.

„Тој се чувствува совршено, нема симптоми и може да тренира. Тој има план за работа и е во контакт со екипата“,вели Енрике.

По објавата дека Бускетс и Љоренте се позитивни, шпанската влада одлучи да ја вакцинира целата репрезентација пред почетокот на еврото.