Натпреварот меѓу ПСЖ и Башакшехир не се доигра поради навреди на расистичка основа од страна на четвртиот  судиоја од Романија, Себастијан Колтеску.

Котлеску во 14 минута од натпреварот на расна основа го навреди членот на турската екипа, Пјер Вебо, играчите на ПСЖ и Башакшехир се повлекоа од теренот, с еогласи и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган.

 

Силно ги осудувам расистичките навреди што ги доби Пјер Вебо, убеден сум дека УЕФА ќе преземе неопходни мерки. Безусловно се противиме на расизмот и дискриминацијата во спортот и во сите сфери на животот“ – напиша Ердоган на Твитер.