Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси минува низ тешки моменти откако ја напушти Барселона и го засили ПСЖ.

Сега е јасно дека тој нема да биде во составот во среда против Лајпциг во Лигата на шампионите, поради полесна повреда на мускулот. Тоа беше и причината што тој излезе на полувреме на претходниот меч против Лил.

Аргентинецот не секогаш постигнувал гол во францускиот шампионат. Тој постигна три голови во Лигата на шампионите, но често е на удар поради игрите кои се полоши од претходните сезони во Барселона.

Во Лајпциг нема да игра ниту Лионел Меси, а малкумина веруваат дека тогаш Покетино ќе ризикува во Лига 1 за викендот, бидејќи потоа следува репрезентативна пауза, па ќе чекаме долго за неговиот следен гол во тимски дрес од Париз.