Прволигашот Борец ќе мора да бара нов тренер, ова откако  Борче Христов заминува по поразот и елиминацијата во Купот од Струга ТЛ.

Христов  заминува од клубот, Борец  во ПМФЛ има само 2 победи во лигата по десет средби, шест порази и две нерешени средби.

Клубот од Велес не е во најдобра финансиска кондиција, а во следното коло  ќе го пречека тимот на Академија Пандев.