Островски „Мирор“ објави вест која предизвика чудење и згрозеност кај јавноста во Англија, откако првотимец на Евертон бил уапсен поради педофилија.

Засега не се открива името на играчот кој воедно ил и репрезентативец. Полицијата во Ливерпул потврди дека станува забор за 31 годишен играч кој воедно е суспендиран од Евертон додека трае истрагата.

Ова е голем скандал за островскиот фудбал, кој се уште се опоравува од поразот од Италија во финалето на ЕУРО 2020.