Компанијата Soccerex го состави рејтингот на 100 финансиски најстабилни екипи на светот.

При рангирањето беа зенени в предвид пет показатели: пазарната вредност на играчите, материјалните активи, паричните средства, потенцијалните инвестициски можности на сопствениците и чистата задолженост на клубовите.

Финансиски најстабилен клуб е ПСЖ, со индекс 5318, па следуваат Манчестер Сити со 5197 и Баерн со 3888.

Топ-20:

1. ПСЖ – 5,318;

2. Манчестер Сити – 5,197;

3. Баерн – 3,888;

4. Тотенхем – 3,441;

5. Реал – 3,336;

6. Арсенал – 3,15;

7. Челси – 2,893;

8. Ливерпул – 2,616;

9. Јувентус – 2,195;

10. Борусија Дортмунд – 2,154;

11. Атлетико – 2,049;

12. Барселона – 2, 036;

13. Лајпциг – 1,949;

14. Хофенхајм – 1,922;

15. Гванжу Евергранд – 1,853

16. Манчестер Јунајтед – 1,743;

17. Наполи – 1,670;

18. Лос-Анѓелес – 1,657;

19. Бајер – 1,551;

20. Монако – 1,443.

Беа користени податоци од УЕФА, Financial Times, Bloomberg, Yahoo Finance, Forbes, Transfermarkt и Hoovers.

Целиот рејтинг овде