Реал е минато, а судејќи според информациите од Шпанија, иднината на Серхио Рамос е Пари Сен Жермен.

Неколку часа по официјалното разделување со клубот каде мина 16 години и за тоа време освои 22 трофеј, мадрискиот Ас откри дека искусниот стопер може да се пресели во Лига 1. Во веста објавена од влијателниот дневник се наведува дека одговорните менаџери да се грижи за кариерата на поранешниот шпански репрезентативец му го понуди клиентот на богатите од Париз, и дека оваа опција е исклучително привлечна за него.

Во последните неколку недели, додека преговорите со Реал сè уште беа во тек, беше споменато дека во случај на неуспех, Серхио Рамос може да замине во Манчестер Јунајтед, Челси или ПСЖ. Тука завршува кругот на сериозни кандидати за неговиот потпис. Баерн не сака да му ја даде платата што ја имаше досега, Манчестер Сити е покриен на стоперски позиции, Јувентус повеќе не е финансиски моќен како порано – особено што Кристијано Роналдо е сè уште на неговиот платен список – додека за Барселона не станува збор, односно се мисли на долгогодишно ривалство со Каталонците, а Севилја – која се обиде да го врати – отпадна за време на денешното обраќање кога Серхио рече дека, со сета своја љубов кон клубот во кој се афирмираше, не размислуваше за таа опција.