Реал, Барса и Јуве објавија дека ги „продолжуваат плановите“ за Супер лигата
„Случајот ќе биде оценет од Европскиот суд на правдата во Луксембург, кој ќе ја преиспита монополската позиција на УЕФА во однос на европскиот фудбал.

Барселона, Реал Мадрид и Јувентус велат дека ќе продолжат со плановите за европската Супер лига. Во заедничкото соопштение на трите клуба се вели дека одлуката на мадридскиот суд значи дека раководното тело на европскиот фудбал има „обврска“ да ги прекине дисциплинските постапки против нив. УЕФА ги прекина дисциплинските постапки против клубовите во јуни кога случајот беше упатен до Европскиот суд на правдата.

Да потсетиме, 12 клубови во април се прогласија за членови на основачите на Супер лигата, но предложеното ново елитистичко натпреварување пропадна во рок од 72 часа откако девет се повлекоа поради протестите на навивачите, противењето на УЕФА, ФИФА и домашните лиги, па дури и британските влади и кралските семејства.