Иако Лука Модриќ со своите игри докажа дека  е многу важен во играта на Реал Мадрид, Шпанците редовно бараат негова замена, а овој пат ја најдоа во Италија во редовите на новиот шампион на Интер.

Имено, како што тврди „Дирогол“, првиот човек на „кралскиот клуб“ Флорентино Перез  ќе се обиде да го донесе Николо Барела на лето. Италијанскиот играч за врска минатото лето беше платен на Каљари 27,7 милиони евра и се покажа како полн погодок за клубот од Сан Сиро.

Според шпанските медиуми, стандардниот италијански репрезентативец би можел да пристигне во Мадрид ова лето за 70 милиони евра. Доколку оваа понуда навистина дојде во Интер, би било тешко да се одбие таквата бројка, особено во ова време на коронавирус.

Исто така, треба да се напомене дека Барела оваа сезона одигра 43 натпревари за Интер и постигна три гола, со 11 асистенции.

Барела со одличните игри во дресот на Интер успеа да се промовира и како стандарден Италиански репрезентативец и се очекува да настапи на ЕВРО 2020.