Реал Сосиедад и Реал Мадрид одиграа нерешено 0-0, тимот на Зинедин Зидан ги разочара навивачите кои очекуваа три бода од ова гостување.

Во составот на „кралевите“ минутажа добија Мартин Одегард  и младиот Марвин кој дебитираше за Реал Мадрид.

Зинедин Зидан не може да биде задоволен од првиот меч во новата сезона,