Зинедин Зидан побарал од управата на Реал Мадрид повторно да започне преговори со Челси околу евентуалиот трансфер на Н`голо Канте во престојниот летен преоден рок.

Според „АС“, најновата победа е во висона од 71 милион фунти со која „Кралевите“ се надеваат дека ќе успеат да го убедат Лампард да дозволи продажба на Канте.

Челси прави тотална реконструкција на тимот ова лето а наскоро се очекува да го потврди и трансферот на Тимо Вернер од Лајпциг. Лампард ќе дозволи заминување на повеќе од шестмина првотимци меѓу кои се и Вилиам, Педро  и Бачуаи.

Канте и предходно беше на радарот на Реал Мадрид но тогаш тимот од Лондон не сакаше да слушне за продажба.