Зинедин Зидан посакува да го засили следниот ред но со играч кој има добри дефаизнивни карактеристики иако навивачите посакуваат Пол Погба да пристигне во Мадрид.

Според островските медиуми, Нголо Канте е играчот кој Зидан е решен да го добие во тимот во зимскиот а доколку тоа не е возможно тогаш во летниот предоден рок. Неофицијално, Челси ќе дозволи Канте да го промени клубот за 80 милини евра.

Покрај Реал Мадрид за Канте е заинтересиран Јувентус кој во репрезентативецот на Франција гледа директна замена за Кедира.