Ајнтрахт Франкфурт ќе остане без уште еден фудбалер кој беше носител на играта во текот на предходната сезона.

По заминувањето на Лука Јовиќ во Реал Мадрид, сега би можел и Анте Ребиќ заминува во Мадрид, но во дресот  на Атлетико големиот ривал.кој дава 40 милиони евра за неговиот потпис.

Доколку замине Антоан Гризман се поизвесно е доажањето на хрватскиот репрезентативец во Мадрид.

Во претходната сезона во Бундес Лигата Ребиќ постигна девет погодоци на одиграни 28 натпревари.