Рома и Наполи, се во борба за фудбалерот на Атлетико Мадрид Диего Коста, кој е на излезните врати од шпанскиот гигант.

Спред шпанскиот весник Мундо Депортиво, и двата клуба биле во контакт со агентот на Шпанецот. Фудбалерот на Рома, Никола Калиниќ ќе се врат во дресот на „Јорганџиите“, а како негова замена го гледаат Диего Коста кого не успеа да го доведат во два наврати во 2013 и 2018 година.

Рома во борбата за поранешнот фудбалер на Челси ќе биде со, Наполи кои ќе престојното лето ќе се разделат со Аркадиус Милик. Единствен проблеми за качолигашите би била високата плата која ја зема  Коста на „Ванда Метрополитано“.