Жозе Мурињо  ќе ја предводи италијанската Рома од следната сезона. Пишувавме за многу новини во тренинг процесот и играта што Португалскиот стручњак ја тестира на пријателски натпревари.

Една таква пријателска средба  Рома играше против Порто. Мечот заврши со резултат 1: 1, но најимпресивниот момент на натпреварот беше тепачка. Дојде откако Пепе, кого Мурињо го водеше со години во Реал, стартуваше грубо врз Хенрих Мхитаријан.

Ситуацијата ескалираше, и наскоро се приклучија клупите на двата тима. Она што стана хит беше реакцијата на Мурињо. Специјалниот се смееше додека неговите играчи се караа и туркаа.

По некое време, Мурињо се вклучи и помогна да се смират страстите што врие.