Рома официјано потпиша договор со Џанлука Манчини (23) кој доаѓа од Аталанта. Манчини потпиша договор со „волчицата“ до 2024 година.

Манчини дојде за 2 милиони евра како позајмен играч , Рома има обврска да го откупи со доплнителни 13 милиони по една година, договорот е со важност од 5 години.

Римјаните сега имаат големо засилување во одбраната, Манчини има два настапи за сениорската репрезентација на Италија, настапуваше за Фиорентина  и Перуџа, во 2016 се приклучи на Аталанта.