Дефанзивецот на Сасуоло, Филипо Ромања успешно беше опериран, но ќе биде надвор во наредните девет месеци, по тешката повреда на коленото.

22-годишната централен  дефанзивец ја повреди ахиловата тетива во мечот против Бреша на кој Сасуоло славеше со 3-0.

Клубот објави дека операцијата била успешна, но позајмениот фудбалер од Каљари се очекува да се врати на терените дури наредната сезона. Тој сезонава за Сасуоло настапи на 18. натпревари.