Кристијано Роналдо во изјава за „Sky Sport Italia“ говореше за важноста на дербито во недела меѓу Јувентус и  Интер.

Португалецот има настапи на многу мечеви на „El Clasico“ меѓу Барселона и Реал Мадрид, во недела ќе игра на „Derby d’Italia“ за кое смета дека е исто така едно од најважните на кои сака да игра.

„Не очекува фантастичен натпревар, ќе се обидам да бидам на најдоброто ниво, жалам што ќе играме пред празни трибини, но одоговорноста е голема, мораме да победиме“ – изјави Роналдо.