Кристијано Роналдо по 16 пат во низа е во конкуренцијата за освојување на „Златната топка“ која секоја година ја доделува „Франс Фудбал“.

Ова е нов рекорд во историјата на оваа награда откако Роналдо стана едиснтвениот со 16 номинации во низа, ова досег ане му успеало но нитуе еден фудбалер. Роналдо до сега има пет „Златни Топки“ но за оваа година фаворит број еден е Лионел Меси.

Минатата година „Златната Топка“ ја освои Лука Модриќ кој оваа година не е номиниран за оваа награда.