Кристијано Роналдо беше заменет на средината на вториот дел на натпреварот против Лацио, причината е повреда,  средбата заврши 1-1, познато е колку ќе отсуствува Португалецот.

Тренерот на  Јувентус, Андреа Пирло  соопшти дека Роналдо има потвреда на зглобот, првата проценка е дека не се работи за сериозна повреда и дека тој ќе може да игра наскоро.

Засега нема детали колку ќе отсуствува Роналдо, но проценките е дека нема да биде долго отсуството, веројатно ќе настапи за Португалија во Лигата на нации, но во следното коло за Јувентус.