Викендот кој ќе го одбележи дербито меѓу Интер и Јувентус, почна да се загрева вечерва со дуелот на Сампдорија и Специја, кој воедно беше прв од 9 коло во Серија А.

Сампдорија победи со 2:0 со голот на Кандрева и автоголот на Гиаси од првото полувреме.

Ова за Сампдорија беше само втора овосезонска победа а шести пораз за Специја.

Standings provided by SofaScore LiveScore