Специјализираниот сајт Transfermarkt, направи листа со имињата на десет фудбалери кои се стари до 20 години, а кои вредат најмногу на трансфер-пазарот.

Листата ја предводат Санчо од Борусија Дортмунд и Феликс од Атлетико, а на оваа листа Ерлинг Халанд е дури петти.

 

Топ 10:

1. Санчо (Борусија Д.)  120 милиони евра

2. Феликс (Атлетико М.)  100

3. Хаверц (Баер Л.)  90

4. Де Лихт (Јувентус)  75

5. Халанд (Борусија Д.)  60

6-9. Гендузи (Арсенал)  50

6-9. Родриго (Реал) 50

6-9. Заниоло (Рома)  50

6-9. Винициус (Реал)  50

10. Конате (Лајпциг)  45