Фудбалерот од средниот ред на Јувентус, Миралем Пјаниќ, по само седум минути беше заменет на дуелот против Бреша, откако ја обнови повредата на мускулот од десната нога. Босанскиот плејмејкер, наводно, морал да го напушти теренот со помош на адуктор.

„Gazzetta dello Sport“ пишува дека клубот ќе ја испита повредата на мускулите, но постојат стравувања стравувањата дека „Старата дама“ престојниот период во Лигата на шампиони ќе биде без Босанецот.

Јувентус во моментов се подготвува за мечевите против Олимпик Лион во осминафиналето од Лигата на шампионите и ги очекува дуел со директниот ривал за титулата во Серија А, екипата на Интер.

Маурицио Сари не смее да ризикува со Пјаниќ на следните натпревари, а од каков карактер е повредата ќе знае во текот на оваа седмица.