Очајните резултати на Барселона се причина одгворните во клубот да размислуваат за тренерска смена, Роналд Куман е пред отказ, а клубот е подготвен да му плати 13 милиони отштета и покрај финансиската криза.

Резултатите се во преден план, според медиумите во Шпанија, Барселона има пет опции за наследник на Куман, но две се во потесен избор, Жоан Лапорта ќе избирима меѓи Антонио Конте и Андреа Пирло.

Италијаните се без ангажамн, Лапорта размислува з аовие двајца иако во игра се  и Чави, Марсело Биелса и  Ерик тен Хаг.