По  пауза од три недели поради репрезентатвните настапи во Лигата на нации, вечерва на сцената се враќа Лигата на шампиони со натпреварите од четвртото коло во групната фаза.

Без звучно дерби на вечерта, вниманието ќе биде насочено кон Париз каде францускиот првак ПСЖ против Лајпциг ќе бара реванш за поразот во Германија и три бода за задржување на шансите за пласман во плеј офот.

Реванш за поразот во минатото коло на домашен терен ќе бара и Манчестер јунајтед против Башакшехир, додека Барселона, која е со максимален скор во воведните три кола, ќе биде на сериозен испит на гостувањето кај Динамо Киев, откако Роналд Куман во составот ќе нема дузина првотимци, вклучувајќи ги Меси, Фати, Пике и Роберто.

Група Е

Краснодар – Челси

Рен- Челси

Група Ф

Бортмунд – Бриж

Лацио – Зенит

Група Г

Динако Киев – Барселона

Јувентус – ференцварош

Група Х

Манчестер јунајтед – Башакшехир

ПСЖ – Лајпциг