Кристијано Роналдо останува во Јувентус, потврди денеска клупскиот директор Павел Недвед. Роналдо во понеделник ќе се приклучи на тренинзите на првиот тим, кој од оваа сезона повторно ќе го води Масимилијано Алегри.

Роналдо порано одлучил дали ќе остане во Јувентус следната сезона и знае дека клубот има намера да му понуди нов договор. Актуелниот му истекува следното лето, поради што тргнаа шпекулации за трансфер, како Јувентус не би го загубил без пари.

Мешутоа, со оглед на тоа што поради години на Роналдо неговата цена не би била превисока, особено ако решеше да се врати во Спортинг Лисабон, клубот реши да го задржи.

Освен Спортинг како можни опции се споремнуваа Манчестер Јунајтед и ПСЖ.