Шкендија ќе игра против подобриот од  двомечот меѓу Селтик  и Сараево во второто квалфикациско коло во Лигата на шампионите, ова е епилогот од денешната ждрепка за втората рунда во ЛШ.

Шкендија во првото коло се среќава со првакот на Естонија , Номе Калју, ако го елиминара што не би требало да претставува проблем , на првата средба со Селтик или Сараево ќе гостува на 23/24 јули додека реваншот во Скопје ќе се игра на 30/31 јули.