Првиот човек на шпаннскиот клупски фудбал, Хавиер Тебас ги потврди шпекулациите, големи се шансите Ла Лига да продолжи наскоро иако сеуште е рано за да биде официјално потврдено.

„Постои голема можност да има еден натпрвар на 11 јуни. Тоа би бил меч на кој ќе им оддадеме почит на сите луѓе кои починаа од Ковид-19. Се надевам дека на 11 јуни ќе може да играат Севиља и Бетис.“ – изјави Тебас.

Дали ова ќе биде реализирано зависи и од клубовите и од протоколот за работа во време на пандемија.