Шалке запиша важна победа на гостувањето кај Ханза Рошток во Бундеслига 2, македонскиот репрезентативец, Дарко Чурлинов остана на клупата за резервни играчи.

Каkо и обично, херој кај Шалке беше голгетерот Тероде, запиша два, му донсе три бода на својот тим, а екипата сега е на шестото место место во моментов.