Најуспешниот напаѓач на Милан во последните 25 години, Андриј Шевченко, изјави дека има голема желба да стане тренер на клубот каде играше со голем успех.

Шевченко во моментов е селектор на Украина, toj изјави дека има \елба да седне на клупата на Милан.

„Сакам да се вратам кај Милан еден ден како тренер, тоа е моја примарна цел, ќе видиме што ќе се случува но тоа е моја голема желба“ – изјави Шевченко.

Украинецот со Милан ја совои Лигата на шампионите, постигна 175 голови во периодот од 1999 до 2009 година во дресот на „росонерите“.