Македонскиот шампион Шкендиија по елиминацијата во Лигата на шампионите продолжува во Европа Лигата, за противник ќе го има тимот на Дуделанж од Луксембург.

Иако амбициите беа големи, Шкендија се лизна против Номе Калју, испадна во првата фаза од квалификациите, утеха ќе бара во второто по ранг натпреварување на УЕФА, има големи шанси за прогрес во третото коло, Дуделанж не би требало да претставува проблем.

Шампионот на Луксмебург во двомечот со Валета од Малта беше елиминиран и оди на Шкендија во второто коло во Европа Лигата.