Најголениот фаворит за титулата во ПМФЛ, Шкендија го потврди третото засилување во зимскот преоден рок.

Бразилецот Игор Вандерсон Да Силва беше оромовиран како најновата аквизиција за клубот кој има амбиции а нова шампионска круна во домашното првенство.

„Убаво е чувството што сум тука, се е ова ново за мене, секој ден го запознавам градот и учам за тимот. Ми се допадна тоа што го водив досега и мислам дека амбициите со Шкднија ни се поклопуваат. Разговарав со управата, целта е да се освои титулата и успешно да се претставиме во Европа.“ – изјави Вандерсон.

Крилниот напаѓач со Шкендија потпиша договор со јуни 2022, а има играно во повеќе тимови во Европа каде најпознат трансфер му е тој во турски Газијантеп а потоа и тој во Бурсаспор.