Шкупи е една од најактивните екипи на трансфер пазарот, на неколку дена пред почетокот на сезоната се засили со напаѓач од Русија, станува збор за 24 -годишниот  Џамал Дибиргаџиев.

Џамал Дибиргаџиев е висок 192 сантиметри, тој ќе биде големо заилување во нападот на тимот од Чаир, потпишал догвор на три години со Шкупи.

Русинот играше за  Черноморец, минатата сезона постигна 12 погодоци на 16 одиграни натпревари.