Рожер Федерер ќе ја пропушти цела 2020 година поради операција на десното коленото која ја направил изминатве денови.

Швајцарецот во февруари имаше една операција, сега за кратко време и втора па навивачите стравуваат дека кариерата е готова.

Сепак според последните информации, Федерер на тенисот ќе му се врати во 2021 година, добро ќе се одмори и ќе биде подготвен з ановите предизвици иако во моментов има 39 години.