Шпански „Спорт“ тврди дека Јувентус и Барселона подале рака за разсмена на играчи со доплата. Миралем Пјаниќ и Матијас Де Шиљо ќе се преселат во Шпанија а во Торино ќе пристигне Семедо. Во целата зделка, Јувентус ќе доплати уште 22 милиони евра .

Ова е разврската во преговорите меѓу двата клубови окако Пјаниќ побарал трансфер во Барселона а Јувентус одбил размена со Артур. Бразилецот ќе остане на „Камп Ноу“ а Јувентус сега ќе се насочи во преговори со Челси за трансфер на Жоржињо.

Во секој случај ова е шок за навивачите на Јувентус кои не очекуваа дека ќе загубат двајца играчи и 22 милиони евра за да го добијат Семедо.