Шпанските фудбалери, фаворити за златниот олимписки медал во Токио, се пласираа во полуфиналето победувајќи ја репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска во четвртфиналето со 5: 2 (2: 2, 1: 1), по продолженијата.

Африканската репрезентација поведе со голот на Бајли во 10 -та минута, а Дани Олмо израмни во 30 -та минута. Во второто полувреме немаше голови до првата минута од судиското продолжение, кога Градел ја затресе мрежата и го доведе Брегот на Слоновата Коска во водство од 2: 1. Сепак, две минути подоцна, Рафа Мир израмни, по големата грешка на дефанзивците на Брегот на Слоновата Коска.

Така, натпреварот влезе во продолжение во кое Ојарзабал во 98. минута реализираше оправдано досуден пенал за Шпанците, а Рафа Мир го потврди пласманот на Фурија во полуфиналето со уште два гола (117 и 120 +1) и така дојде до хет-трик.

Шпанија во полуфиналето ќе игра против Јапонија. Репрезентацијата домаќин стигна до полуфиналето со победата од 1-0 против Нов Зеланд по изведувањето на пеналите.

Сите четворица јапонски изведувачи беа прецизни, а голманот Тани го одбрани ударот на Какасес додека Клејтон Луис ја погоди гредата.

Полуфиналните натпревари се закажани за вторник, 3 август.

Втората полуфинална двојка ќе биде победник од четвртфиналните натпревари Бразил – Египет и Јужна Кореја – Мексико.