Шпанија и Шведска одиграа нерешено без голови на дербито на денот на ЕУРО, натпревар од конкуренцијата Е на шампионатот.

Средбата не донесе многу возбудувања, но покажа дека Шпанија не ја искористи доминацијата на средбата. Шведска не успеа да се наметне, средбата ја заврши само со 25% посед на топка.

Шпанија доминанта со 75% посед на топка, 17 шута кон противничкиот гол, но и тоа беше недоволно да стигнат до победа.