Шпанската влада,  одлучи  европските натпревари на Валенсија и Хетафе да бидат одиграни без присуство на публика, а причина за тоа е коронавирусот кој ја зафати речиси цела земја.

Тимот од Бергамо наредната седмица гостува на „Местаља“ во рамки на реванш мечот против Валенсија од Лигата на шампиони, додека Хетафе во првиот осминафинален меч од Лига Европа ќе го дочека Интер.

Во Шпанија сега се загрижени за италијанските навивачи кои пристигнуваат за своите респектабилни игри и на насловните страници на шпанските спортски страници тврдат дека игрите ќе бидат спроведени без гледачи.

Марка пишува дека УЕФА „ги следи препораките на министерот за здравство“ и веројатно Валенсија-Аталанта и Хетафе – Интер ќе се одиграат пред празни трибини.

За разлика од овие мечеви дуелот меѓу Барселона и Наполи треба да се одигра пред полните трибини на „Камп Ноу“ бидејќи нема опасност од епидемија.