Коронавирусот направи вистински хаос во спортот. Одложени или сопрени се огромен број на настани и првенства, па да се обидеме да сумираме:

Фудбал:

-Првенството на Шпанија – одложени најмалку две кола

– Првенство на Италија – стопирано до 3 април

– Првенство на Франција – сите средби до 15 април ќе се играт без публика

– Лига на шампиони – одложени се средбите Манчестер Сити – Реал и Јувентус – Лион

– Лига Европа – одложени се средбите Интер – Гетафе и Севиља – Рома

–  MЛС – ќе паузира 30 дена

–  Првенство на Португалија – стопирано на неопределено време

–  Првенството на Ирска – стопирано на неодредено време

–  Првенство на Холандија – стопирано до 31 март

–  Првенство на Чешка – стопирано на неодредено време

–  Првенство на Турција – сите натпревари до 30 април ќе се играат без публика

–  Првенство на Македонија – прекинато на неодредено време

Тенис:

Одложени се турнирите во:

–  Мајами

– Индијан Велс

–  Хјустон

– Маракеш

– Монте-Карло

– Барселона

– Будимпешта

Зимски спортови:

– СП по уметничко лизгање (18 – 22 марта)

– Последна етапа во Светскиот Куп во биатлон  (20 – 22 марта)

– Светскиот Куп скиење во Кортина-д’Ампецо  (18-22 марта)

– СП за жени во карлинг (14-22 марта)

Останати спортови:

–  Кошарка – НБА стопирана на неопределено време

–  Кошарка – стопирана е АБА-лигата

–  Кошарка – стопирани се Евролигата и Еврокупот

–  Хокеј – стопирана е НХЛ на неодредено време

–  Безбол – одложен е стартот на сезоната на МЛБ лигата на неодредено време

–  Ракомет – стопирана е германската Бундеслига до крајот на април